Korzystanie z aplikacji w modelu hosting (Software as a Service) to sprawdzona metoda pozwalająca na ograniczanie kosztów informatyzacji oraz zapewniająca pełną kontrolę nad wydatkami związanymi z utrzymaniem systemów IT.
Korzystanie z aplikacji w modelu hostowanym to sprawdzona metoda ograniczania kosztów informatyzacji.
Zapewnia pełną kontrolę nad wydatkami związanymi z utrzymaniem systemów IT.
Oprogramowanie magazynowe jako usługa gwarantuje przy tym możliwość błyskawicznej rezygnacji z użytkowania rozwiązania bez istotnych finansowych konsekwencji dla organizacji. W sytuacji, jeśli wykorzystywana usługa nie przyniesie spodziewanych efektów.
Hosting aplikacji
W praktyce hosting aplikacji biznesowych to nic innego jak outsourcing elementów systemu informatycznego firmy. Obowiązek zapewnienia sprawności działania systemu oraz jego bezpieczeństwa spoczywa na dostawcy.
W przypadku korzystania z oprogramowania magazynowego udostępnianego przez zewnętrznych dostawców całkowity koszt użytkowania (TCO) jest znacznie niższy, niż w przypadku posiadania własnej platformy sprzętowo-programowej. W większości przypadków nie ma konieczności zakupu własnych serwerów, zaś koszty użytkowania aplikacji są rozłożone w czasie.
Hosting, czyli mniejsze koszty
Korzystanie z oferty firm hostingowych dostarczających kompletne rozwiązania w formie usług SAAS (Software as a Service) eliminuje konieczność zakupu:
- platformy sprzętowej,
- licencji na oprogramowanie,
- prowadzenia projektu wdrożeniowego,
- zatrudnienia specjalisty lub nawet zespołu specjalistów,
- ponoszenia wydatków związanych z późniejszym utrzymywaniem rozwiązania.
Koszty posiadania rozwiązań IT są na tyle istotne, że nawet duże organizacje korzystają z usług specjalizowanych dostawców całościowo odpowiadających za funkcjonowanie konkretnych, krytycznych dla biznesu usług.
Model ten sprawdza się szczególnie dobrze zwłaszcza w przypadku standardowych systemów, które nie zapewniają przewagi konkurencyjnej.
Hosting. Rozwiązania firmy SAP
Tak jak inni dostawcy oprogramowania w formie usługi, intelligence udostępnia swoją platformę sprzętową, całodobowe wsparcie techniczne oraz usługi związane z administracją i aktualizacją systemu. Firma świadczy również usługi hostingu IT oraz zdalnej administracji systemami z serii mySAP. Podobne usługi oferuje także BCC w zakresie systemu SAP Business One.
SaaS – ASP
Kilka lat temu firmy proponowały udostępnianie aplikacji w modelu ASP (Application Service Provisioning). Podstawowa różnica pomiędzy SaaS a ASP polega na tym, że w przypadku pierwszego z nich zakłada się, iż obsługa wielu klientów, korzystających z różnych – odpowiednio zabezpieczonych danych – następuje za pomocą systemu działającego na jednym serwerze.
Każdy z klientów ma jednak dostęp do własnej, wydzielonej jego części. W przypadku ASP na każdego klienta przypadał zwykle osobny system. Różnicą między tymi dwoma modelami sprzedaży oprogramowania w formie usługi jest także skala działania firmy – SaaS. Jak na razie, to rozwiązanie dla mniejszych firm; ASP – dla tych o większej skali działania. Duże przedsiębiorstwa decydują się zwykle na outsourcing całości lub części informatyki, łącznie z przekazaniem dostawcy pracowników własnych działów IT.
Oprogramowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw
Dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw korzystanie z oprogramowania udostępnianego przez zewnętrzne firmy może stanowić efektywną. Z ekonomicznego i użytkowego punktu widzenia – alternatywę dla klasycznych aplikacji biznesowych. W praktyce hosting aplikacji biznesowych to nic innego jak outsourcing elementów systemu informatycznego firmy.
Obowiązek zapewnienia sprawności działania systemu oraz jego bezpieczeństwa spoczywa na dostawcy rozwiązania. Zaletą takiego rozwiązania jest zmniejszenie kosztów administracji firmowymi systemami IT. Jak również konieczności zabezpieczenia i archiwizacji danych, a także aktualizacji samego oprogramowania. Praktycznie jedynym i podstawowym wymogiem jest posiadanie komputera podłączonego do Internetu. Obsługa systemów odbywa się w całości z poziomu przeglądarki internetowej.
Hosting. Bezpieczeństwo rozwiązań SAAS
Wielu potencjalnych klientów biznesowych jako największe zagrożenie uznaje współdzielenie systemu bazodanowego z innymi klientami tego samego dostawcy. Eksperci zapewniają jednak, że dane są bezpieczne.
Z punktu widzenia dostawców koszty, na jakie naraziłby ich wyciek poufnych informacji klientów, są ogromne. Z tego powodu stosowane są zaawansowane systemy zabezpieczeń – programowe i sprzętowe. Ponadto informacje są dodatkowo chronione poprzez przechowywane ich w osobnych bazach danych serwera SQL.
Dodatkowo, zabezpieczenia stosowane przez dostawcę aplikacji w formie SaaS mogą być bardziej zaawansowane. A także bardziej skuteczne niż te stosowane przez mniejsze firmy.
Hosting. O oprogramowaniu jako usłudze SAAS
Rozwiązania tego typu stale ewoluują i stają się znaczącym nurtem wśród rozwiązań IT dla biznesu. Przedsiębiorstwom z sektora MSP daje dostęp do systemów zarezerwowanych dotychczas dla większych organizacji, którym z kolei umożliwia redukcję kosztów funkcjonowania. SaaS jest ciekawą alternatywą wobec klasycznego outsourcingu elementów środowiska IT.
Oprogramowanie dostarczane jako usługa jest doskonałym uzupełnieniem, a niekiedy alternatywą dla rozwiązań instalowanych lokalnie, czyli in-house. Ten model outsourcingu oprogramowania to przede wszystkim dostęp do wysokiej jakości, stale rozwijanych aplikacji. Po niższej – niż w przypadku rozwiązań alternatywnych – cenie.
SaaS to wynik naturalnej ewolucji modelu ASP. W ASP provider dostarcza osobną platformę sprzętową wraz z oddzielnym oprogramowaniem dla każdego ze swoich klientów. W tym tkwi podstawowa różnica pomiędzy oboma modelami. Z SaaS z jednej infrastruktury sprzętowej, z tej samej instancji aplikacji i systemu bazodanowego korzysta wielu użytkowników jednocześnie.
Dla użytkowników systemów IT model SaaS ma jeszcze jedną zaletę w stosunku do ASP. Aplikacje oferowane w formie usług są zwykle nowocześniejsze i mogą być w znacznym stopniu dostosowywane do indywidualnych wymagań. O ile aplikacje dostarczane w modelu ASP były uważane za przestarzałe, to dostawcy SaaS oferują często odpowiedniki najnowszych na rynku rozwiązań. Które to dodatkowo podlegają stałym aktualizacjom.