Różnice między Programami Internetowymi a Programami Windows
Programy internetowe działają w przeglądarce internetowej. Różnią się one od programów Windows, które nie wymagają przeglądarki do działania. Na początku tworzenia usługi internetowej, kluczowe jest wybranie sposobu komunikacji między serwerem a klientem.
Wybór Technologii Komunikacji
Idealnym rozwiązaniem jest kanał bezpołączeniowy. Technologie jak DCOM, CORBA, czy JAVA RMI nie są do tego przystosowane. Najlepszym wyborem jest protokół HTTP, który jest stworzony do pracy w sieci.
Wybór Schematu Kodowania Danych
Kolejnym ważnym krokiem jest wybór schematu kodowania. XML, ze względu na swoją uniwersalność i niezależność od platformy, jest doskonałym wyborem. Umożliwia on łatwą obsługę danych i unika problemów z kodowaniem liczb na różnych platformach.
Przejście od Statycznych do Dynamicznych Stron WWW
Początkowo, sieć WWW służyła do przesyłania statycznych stron z tekstem i obrazkami. Serwery WWW były proste, ograniczały się do odbierania i przesyłania żądanych plików. W miarę rozwoju, pojawiała się potrzeba tworzenia dynamicznych stron.
Dynamiczne Generowanie Stron przez Serwer WWW
Aby rozwiązać problem statyczności stron, wprowadzono aplikacje serwerowe generujące strony dynamicznie. Serwery WWW muszą także umożliwiać pobieranie danych wejściowych od użytkowników. Te dane są przetwarzane przez algorytmy na serwerze, a wyniki są wysyłane z powrotem do użytkownika.
Programy Internetowe i Ich Funkcjonowanie
Ostatnim problemem jest lokalizacja usługi. Jeśli jest to sieć lokalna to należy poinformować potencjalnych użytkowników o miejscu jej przechowywania, jeśli usługa ma być udostępniona w Internecie to sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Wykorzystuje się tutaj mechanizm ogłaszania usług zawarty w specyfikacji UDDI (Universal Description, Discovery, and Integration).