Doradztwo informatyczne (konsulting informatyczny) ma na celu przedstawienie oferty klientowi, która jest zgodna z jego potrzebami i planowanym budżetem. Doradztwo w zarządzaniu systemami informatycznymi obejmuje dziedziny, takie jak zarządzanie ryzykiem, zarządzanie informatyką, kontrola wewnętrzna oraz audyt wewnętrzny.
Pomagamy kierownictwu firm zorganizować odpowiednie struktury zarządzania, ocenić efektywność i skuteczność procesów zarządzania, jak również zaprojektować i wdrożyć odpowiednie mechanizmy zarządzania ryzykiem.
Doświadczenie zdobyliśmy pracując dla firm od 1994 roku i uczestnicząc w zaawansowanych projektach informatycznych. Uczymy się – także na własnych błędach. Tę wiedzę i doświadczenie oferujemy w postaci usług doradczych z zakresu analizy i projektowania systemów, wyboru systemów ERP, MRPII, WMS, finansowo księgowych. Ponadto nasza specjalistyczna wiedza z zakresu baz danych (szczególnie Microsoft SQL server, ale także baz plikowych np. DBF) wykorzystywana jest podczas wdrożeń i integracji systemów informatycznych wielu różnych producentów i dostawców systemów.
Współpracowaliśmy dotychczas z firmami przy integracji z systemami:
- SAP R3;
- EXACT GLOB;
- enova Soneta;
- SAGE SYMFONIA;
- CDN XL + ECOD Connector;
- WAPRO ASSECO
- Subiekt Insert;
- Corax Humansoft;
- Hermes SQL Humansoft.
Analiza przedwdrożeniowa.
Potrafimy zrozumieć oczekiwania biznesu i zapisać je w formie precyzyjnych i jednoznacznych wymagań. Wiemy, jakie informacje są kluczowe dla dostawców oprogramowania i systemów informatycznych. Dzięki temu zajmujemy się „przetłumaczeniem” oczekiwań klientów na treści niezbędne do przygotowania i wdrożenia. Zlecając wykonanie systemu informatycznego lub przystępując do jego wdrożenia, trzeba zdefiniować wymagania, jakie ten system ma spełniać. Wymagania muszą być zdefiniowane precyzyjnie, a przede wszystkim muszą być kompletne. Przekroczenie ram czasowych i budżetowych projektu jest najczęściej spowodowane właśnie nieprecyzyjnymi lub niekompletnymi wymaganiami. Te czynniki w fazie wdrożenia stanowią uciążliwy balast dla wszystkich uczestników procesu.
Do profesjonalnego definiowania wymagań potrzebna jest specjalistyczna wiedza biznesowa z dziedziny, którą będzie wspierał system. Wieloletnie doświadczenia w pracy przy wdrożeniach projektów informatycznych pozwalają nam twierdzić, że wiemy doskonale, jakie informacje są kluczowe z punktu widzenia wykonawcy systemu. Dlatego oferujemy przeprowadzenie analizy przedwdrożeniowej i stworzenie profesjonalnej specyfikacji wymagań, którą można przekazać wykonawcy.Projektowanie systemów informatycznych. Jakość analizy i projektu systemu może być czynnikiem decydującym o powodzeniu projektu informatycznego lub jego braku.
Najważniejsze decyzje zapadają już teraz
Wielu decyzji podjętych na tym etapie nie da się już odwrócić podczas wdrożenia, albo są bardzo czasochłonne i kosztowne. Produktem prac analitycznych i projektowych jest dokumentacja analityczna i projektowa. Obejmuje ona między innymi:
- wymagania biznesowe,
- wizje obszarów biznesowych,
- przypadki użycia,
- wymagania systemowe,
- model klas
- architekturę techniczną systemu
To wszytko co stanowić ma projekt do zbudowania systemu. Zarządzanie projektami trakcie realizacji projektów Klient musi stale kontrolować zgodność realizacji z założeniami. Jeżeli wykonawca realizuje projekt w inny sposób należy jak najszybciej reagować. Stały monitoring (permanentne monitorowanie prac wdrożeniowych) pozwala ograniczyć lub wyeliminować błędy w trakcie realizacji projektu.Usługa obejmuje: doradztwo w zakresie decyzji projektowych, uczestnictwo w spotkaniach z dostawcą oraz przygotowywanie i opiniowanie korespondencji projektowej.
Proces wyboru dostawcy
Realizacja celu obejmuje m.in.:
- opracowanie zapytania ofertowego do dostawców, kontakty referencyjne przedsiębiorstwa z klientami dostawców systemów informatycznych oraz ich ocena;
- przeprowadzanie prezentacji systemów informatycznych i dostawców usług towarzyszących oraz ich ocena;
- kompleksowa ocena wymagań funkcjonalnych i technicznych przedsiębiorstwa wobec systemu oraz ofert ich dostawców rekomendację najlepszego rozwiązania, tj. systemu informatycznego i dostawcy usług towarzyszących, uwzględniającego specyfikę i wymagania przedsiębiorstwa;
- Weryfikacja prawna i merytoryczna umów.
- Opracowanie projektu umowy z dostawcą na dostawę oprogramowania, usług towarzyszących i/lub platformy sprzętowej, uwzględniającego wszystkie wymogi bezpieczeństwa przedsiębiorstwa i zapewniającego osiągnięcie celów przedsięwzięcia przy zakładanym budżecie, czasie, zasobach i wymaganiach;
Analizę i ocenę zapisów merytorycznych umowy w następujących obszarach:
- warunki:
- licencjonowania,
- wdrożenia,
- serwisowania,
- dostawy i serwisowania platformy sprzętowej,
- opracowanie raportu dla Zarządu przedsiębiorstwa zawierającego w szczególności rekomendację koncepcji biznesowej umowy oraz rekomendacje zmian warunków umowy i konkretnych zapisów, niekorzystnych dla przedsiębiorstwa,analizę i ocenę warunków prawnych umowy.
Nadzór nad wdrożeniem.
Osiągnięcie celów przedsięwzięcia przez przedsiębiorstwo w określonym budżecie i czasie, przy założonym zaangażowaniu zasobów oraz określonych wymaganiach funkcjonalnych wobec systemu, a dalej podniesienie jakości wykonanych prac zarówno w zakresie wdrażanego rozwiązania informatycznego, jak i zmian organizacyjnych. Udział doradcy zapewnia dostawcy lepsze rozumienie biznesu przedsiębiorstwa, a przedsiębiorstwwu – lepsze rozumienie wymagań dostawcy.wsparcie w przygotowaniu, weryfikacji i ocenie dokumentu inicjującego projekt (dokumentu analizy przedwdrożeniowej), zgodnie z umową z dostawcą,bieżący nadzór nad realizacją projektu poprzez udział w pracach Komitetu Sterującego, wsparcie w opracowywaniu optymalnych sposobów wdrożenia systemu informatycznego oraz procedur organizacyjnych wymaganych do jego wdrożenia i użytkowania,doradzanie i opiniowanie rozwiązań w sytuacjach konfliktowych,przewidywanie i unikanie potencjalnych zagrożeń wynikających z procesu wdrożeniowego oraz bieżące informowanie Zarządu przedsiębiorstwa w tego typu przypadkach.
Doradztwo (consulting) w zarządzaniu systemami informatycznymi obejmuje dziedziny, takie jak zarządzanie ryzykiem, zarządzanie informatyką, kontrola wewnętrzna oraz audyt wewnętrzny.
Pomagamy kierownictwu firm zorganizować odpowiednie struktury zarządzania, ocenić efektywność i skuteczność procesów zarządzania, jak również zaprojektować i wdrożyć odpowiednie mechanizmy zarządzania ryzykiem.
Doświadczenie zdobyliśmy pracując dla firm od 1994 roku i uczestnicząc w zaawansowanych projektach informatycznych. Uczymy się – także na własnych błędach. Tą wiedzę i doświadczenie oferujemy w postaci usług doradczych z zakresu analizy i projektowania systemów, wyboru systemów ERP, MRPII, WMS, finansowo księgowych.
PROGRAM MAGAZYNOWY
- Obsługa informatyczna
Obsługa informatyczna pozwala na rezygnację z utrzymania stanowiska informatyka w przedsiębiorstwie w miejsce którego wprowadzana jest firma zewnętrzna. Sprzęt przechowywany w osobnych komorach, odseparowanych ogniowo i wilgotnościowo. Wielostrefowa kontrola dostępu,...