Inwentaryzacja fizyczna jest zwykle przeprowadzana na koniec okresu, na przykład na koniec kwartału lub roku, lub gdy przybywa duża dostawa. W trakcie inwentaryzacji z natury zespół pracowników policzy wszystkie pozycje w danym magazynie, porówna ich ilości z ewidencją i udokumentuje wszelkie rozbieżności. Zespół sprawdzi również przeterminowane lub uszkodzone produkty, a także wszelkie rozbieżności między zapisami a faktycznym fizycznym produktem.
Czy inwentaryzacja w magazynie można używać na smartphonach? Na zakończenie artykułu na temat Inwentaryzacja w magazynie proszę skontaktuj się z nami.
Z pomocą WMS można zautomatyzować inwentaryzację fizyczną. Może to znacznie skrócić czas i wysiłek potrzebny do ukończenia procesu. Zautomatyzowany WMS może w każdej chwili generować raporty o stanie zapasów, co pozwala na dokładniejsze i wydajniejsze inwentaryzacje fizyczne. Dodatkowo WMS może pomóc w identyfikacji wolno poruszających się lub przestarzałych artykułów, pozwalając na bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej.
Podstawowym celem inwentaryzacji jest weryfikacja wykazanego w księgach rachunkowych stanów aktywów i pasywów danej jednostki, ale służy ona także do: Rozliczenia osób materialnie odpowiedzialnych, Przeciwdziałanie nieprawidłowościom w gosp. majątkiem. Oceny przydatności określonych składników majątku.
Inwentaryzacja w magazynie
Inwentaryzacja w magazynie wysokiego składowania
Inwentaryzacja składników majątku i źródeł ich pochodzenia sporządzona na określony dzień pozwala ustalić różnice wynikające z prowadzenia rzeczywistego stanu środków ze stanem wynikającym z ewidencji księgowej i rozliczyć osoby materialnie odpowiedzialne za poszczególne składniki majątku.
Odpowiedzialność materialna pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wynikających ze stosunku pracy jest egzekwowane wówczas, gdy: Niewłaściwe działanie lub zaniechanie działania przez pracownika Wina pracownika Poniesienie szkody przez pracownika Wystąpienie związku przyczynowego między zawinionym zachowaniem pracownika a szkodą, która powstała. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez kilku pracowników to każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody proporcjonalnie do przyczynienia się do jej powstania i stopnia winy. Przy winie nieumyślnej pracownik odpowiada tylko za szkodę w granicach rzeczywistej straty pracodawcy nie ponosi zaś odpowiedzialności za utracone przez pracodawcę korzyści.
Metody przeprowadzania inwentaryzacji: Spis z natury; Potwierdzenie stanów; Weryfikacja; Spis z natury przeprowadzany jest przez specjalnie do tego celu powołaną komisję, która dokonuje inwentaryzacji wykorzystując arkusz spisu z natury. Arkusze te od momentu ich ponumerowania i opieczętowania są drukami ścisłego zarachowania. Zespoły spisowe ujmują poszczególne składniki objęte inwentaryzacją na arkuszach spisowych. Liczba poszczególnych składników rzeczowych ustalana jest przez przeliczenie, mierzenie, ważenie.
Stan produktów masowych ustala się szacunkowo. Po zakończeniu spisu z natury następuje dostarczenie przez zespoły spisowe arkuszy spisowych przewodniczącemu komisji inwentaryzacyjnej. A ten przekazuje je do działu księgowości. Następnie sprawdza się arkusze pod względem formalnym. Kolejny etap to rozliczenie inwentaryzacji, czyli porównanie danych wynikających z arkuszy spisowych z danymi ewidencji księgowej jest to porównanie jakościowe i ilościowe. Następnie przygotowywane są dokumenty księgowe w postaci zbiorczego zestawienia spisów z natury. Ostatni etap to porównanie sald kont służącego do ewidencji określanego składnika majątku ze stanem wynikającym z arkuszy spisowych i ewentualne ustalenie różnic inwentaryzacyjnych. I wreszcie dokument inwentaryzacji zostaje zapisany ze statusem w trakcie realizacji, jeśli nie zostanie potwierdzone polecenie ZAMKNIJ.

Dokument w trakcie realizacji oznaczony jest symbolem 1 w polu STAN w pierwszej kolumnie rejestru. Dokument w trakcie realizacji jest modyfikowany przez użycie polecenia EDYCJA. Menu INWENTARYZACJA wyświetla rejestr dokumentów inwentaryzacji zapisanych w programie. W rejestrze aktywne są funkcje: dopisania dokumentu, edycji podglądu, zamknięcia inwentaryzacji wydruku. W rejestrze aktywna jest funkcja wyświetlenia innych dokumentów przyjęć i wydań. Uruchomienie w pasku zadań poleceń PRZYJĘCIA lub WYDANIA wyświetla skorowidz właściwych dokumentów. Po zaznaczeniu pozycji w skorowidzu zostaje wyświetlony wybrany rejestr dokumentów. Polecenie HOME umożliwia przejście do planszy startowej programu. Pierwsza kolumna rejestru – STAN – określa status dokumentu inwentaryzacji: 1 – dokument w trakcie realizacji, 2 – dokument zamknięty. W dokumencie inwentaryzacji należy zapisać datę – pole DATA. Domyślnie proponowana jest data bieżąca. Data może zostać zmieniona przez zapisanie nowej daty bezpośrednio w polu lub wybór z kalendarza wyświetlanego przez przycisk listy rozwijanej.

Po wprowadzeniu informacji ogólnych pozycje inwentaryzacji zapisywane są przez użycie polecenia UTWÓRZ. Program automatycznie zapisuje pozycje zawierające kartoteki asortymentowe, których stan magazynowy jest większy od 0. Stan magazynowy na moment wygenerowania inwentury jest wyświetlany w polu ILOŚĆ WMS. W polu ILOŚĆ_MAGAZYNOWA zapisywana jest ilość wynikająca ze spisu z natury. W polu NR_ARKUSZA może zostać zapisany numer arkusza spisowego.
Brak zapisu w polu ILOŚĆ_MAGAZYNOWA traktowany jest jak zapisanie ilości 0. Po zapisaniu ilości spisowych w pozycjach automatycznie zostaje obliczona i zapisana różnica inwentaryzacyjna – pole RÓŻNICA. RÓŻNICE INWENTARYZACYJNE Nadwyżka występuje wówczas, gdy stan faktyczny konkretnego składnika majątku jest większy od ilości i wartości wynikającej z dokumentacji i ewidencji. Niedobór występuje wówczas, gdy ilość a tym samym wartość określonego rodzaju składnika majątku w magazynie jest mniejszy od ilości i wartości tego samego rodzaju składnika wynikające z dokumentacji i ewidencji. Edycja – modyfikacja dokumentu inwentaryzacji jest możliwe do czasu zamknięcia arkusza spisu z natury.

Zamknięta inwentaryzacja nie jest modyfikowalna. Po zamknięciu inwentaryzacji automatycznie dopisane zostają dokumenty niedobór i nadwyżek, dla tych pozycji, które wykazywały różnice inwentaryzacyjne. Dokumenty wyświetlane są odpowiednio w rejestrach: NIEDOBORY Z INWENTURY i NADWYŻKI Z INWENTURY. Nadwyżki z inwentury Zatwierdzenie arkusza inwentaryzacyjnego powoduje utworzenie dokumentów nadwyżek i niedoborów w magazynie. Pozycja menu wyświetla dokumenty nadwyżki zapisane automatycznie przy zamknięciu inwentury. Dokumenty nie są modyfikowane. W rejestrze aktywne są funkcje podglądu, wydruku oraz uruchomienia pozostałych rejestrów dokumentów magazynowych.
Procesy logistyczne w gospodarce magazynowej
Gospodarka magazynowa stanowi obok transportu jedną z najważniejszych ogniw w sferze logistyki. Dobrze zorganizowane procesy magazynowe powodują szybki przepływ materiałów od dostawcy do odbiorcy towaru. Dobrze opracowany system logistyczny wyposażony w odpowiednie narzędzia pracy (urządzenia i oprogramowanie) i odpowiednio przygotowane do niego magazyny sprawiają, że przebieg materiałów w procesie logistycznym odbywa się sprawnie i bez zakłóceń. Procesy logistyczne w gospodarce magazynowej wykorzystują komputery i urządzenia mobilne w realizacji postawionych im zadań. Zastosowanie systemu informatycznego w gospodarce magazynowej przyśpiesza operacje związane z wystawianiem dokumentów obrotu towarowego oraz usprawnia prace z przypisywaniem określonemu miejscu składowania konkretnego nośnika logistycznego (zwykle palety).
PROCESY LOGISTYCZNE W GOSPODARCE MAGAZYNOWEJ
Oprogramowanie magazynowe
Zarządzanie magazynem za pomocą aplikacji internetowych ASP.net pozwala na dostęp do informacji o stanach magazynowych, lokalizacjach, dokumentach itp. pracownikom firmy obsługującej magazyn oraz klientom zdalnym korzystającym z usług magazynu wysokiego składowania. Wiele nowoczesnych programów magazynowych jest integrowana z systemami klasy ERP lub MRPII. Oczywiście taki program do zarządzania magazynem może działać samodzielnie i jest wtedy w pełni wystarczalny. Integracja oprogramowania magazynowego z wewnętrznym systemem ERP firmy może jednak poszerzyć go o dodatkowe funkcjonalności i polepszyć przepływ informacji z magazynu do innych systemów informatycznych w firmie. OPROGRAMOWANIE MAGAZYNOWE
System awizacji dostaw w magazynach wejściowych i wyjściowych
System awizacji dostaw w magazynach wejściowych i wyjściowych pozwala na zewnętrzne awizacje firm (przewoźników/dostawców). Awizacja dostaw umożliwia logowanie się dostawców lub przewoźników za pomocą przeglądarki internetowej (przez www) i rezerwację wolnego terminu w wybranym doku magazynu. Podstawowe funkcjonalności oprogramowania Awizacja Dostaw: prowadzenie rejestru awizacji dostaw/rozładunków; graficzna interpretacja w kalendarzu; awizacje cykliczne, jednorazowe; definiowanie miejsc załadunków i rozładunków (doków); podział czasu na okna czasowe w określonych przedziałach np. co 20 minut; – powiązanie awizacji z innymi dokumentami systemu magazynowego; wysłanie potwierdzenia awizacji przez email lub SMS.
SYSTEM AWIZACJI DOSTAW W MAGAZYNACH WEJŚCIOWYCH I WYJŚCIOWYCH
Zdjęcia
Standardowa funkcja pozwalająca podobnie jak załączniki na umieszczanie plików skojarzonych z kontrahentem. Ograniczone jednak są pliki tylko graficzne typu JPG, czyli zdjęcia lub skany. ZDJĘCIA
SQL express w magazynie
Program magazynowy może wykorzystywać jako platformę bazodanową SQL server w wersji express, ale użytkownik winien pamiętać o ograniczeniach wydajnościowych bezpłatnej wersji. Jeżeli program magazynowy WMS ma być wykorzystywany przez wielu użytkowników to należy rozważyć zakup wersji SQL standard. SQL EXPRESS W MAGAZYNIE
Report Builder
Użytkownicy tworzą i edytują raporty za pomocą aplikacji klienckiej Report Builder. Interfejs użytkownika aplikacji Report Builder został zbudowany podobnie jak interfejs takich aplikacji jak Excel czy PowerPoint z pakietu Microsoft Office. Report Builder to aplikacja ClickOnce wdrażana za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Użytkownik rozpoczyna pracę od wybrania szablonów układu raportu, zawierających predefiniowane sekcje danych, takie jak tabele, macierze czy wykresy. Następnie przeciąga z modelu wybrane elementy danych, umieszcza je w widoku projektu i definiuje ograniczenia pozwalające przefiltrować dane źródłowe raportu. Model zawiera wszelkie informacje, które narzędzie Report Builder potrzebuje do automatycznego wygenerowania zapytania i pobrania wymaganych danych. REPORT BUILDER
Załączniki w folderach
Każdy dokument magazynowy posiada swój unikalny folder w ktróym mogą być przechowywane pliki załączników. Użytkownik w ramach głównego folderu dla dokumentu może tworzyć strukturę drzewiastą dodatkowych folderów organizując sobie dowolnie pliki. ZAŁĄCZNIKI W FOLDERACH
Konfiguracja RAPORTÓW
Raporty zainstalowane na serwerze raportów SQL Server można udostępniać użytkownikom konfigurując im odpowiednie uprawnienia oraz nadając im przyjazne nazwy. Budowane na tej podstwie MENU raportów pozwala użytkownikowi nawigować wśród wybranych raportów zamiast w “gąszczu” zbędnych informacji. Element konfiguracji raportów pochodzi z modułu programu Studio Raporty (rozwiązanie Buissnes Intelligence) dzięki czemu daje to spore możliwości analityczne i konfiguracji. KONFIGURACJA RAPORTÓW
Czy system online do magazynu można używać na smartphonach?
Program daje możliwość zarządzania magazynem online, czyli z dostępem przez Internet. Studio Magazyn WMS.net to aplikacja przeznaczona do ewidencji ilościowo – wartościowej w magazynie wydzielonym jako magazyn wysokiego składowania. SoftwareStudio to producent aplikacji Internetowych w technologii Microsoft ASP.net, baza danych Microsoft SQL Server.. Na zakończenie artykułu na temat Inwentaryzacja w magazynie proszę skontaktuj się z nami.
PROGRAM MAGAZYNOWY
- Inwentaryzacja w programie WMS
Zarządzanie zapasami jest jednym z najważniejszych aspektów każdego systemu zarządzania magazynem (WMS). Dzięki odpowiedniej funkcjonalności zapasów system WMS może pomóc w zarządzaniu poziomami zapasów, śledzeniu ruchów zapasów i dostarczaniu dokładnych danych o zapasach....
- Inwentaryzacja w programie WMS.net
Inwentaryzacja w programie WMS.net odbywa się pod względem wartościowym, jaki i ilościowym. Efektem inwentaryzacji jest kontrola posiadanego majątku oraz uzyskanie informacji dla dalszego poprawnego działania spółek. Dlatego program WMS posiada moduł, który umożliwia sprawną inwentaryzację. ...
- Ewidencja na magazynie według numerów seryjnych
Kontrola zapasów jest istotną częścią każdej firmy, ponieważ pomaga zapewnić klientom produkty, których potrzebują, kiedy ich potrzebują. Jednym z ważnych narzędzi kontroli zapasów jest wykorzystanie numerów seryjnych do śledzenia pozycji magazynowych. Numery seryjne zapewniają łatwy sposób identyfikowania i śledzenia poszczególnych pozycji, a korzyści wynikające z używania numerów seryjnych do ewidencji zapasów mogą być znaczące....
- Wykorzystanie wag paletowych w magazynie
Mając na uwadze różnorodność odbiorców a co za tym idzie wielkości obsługiwanych zamówień oraz wymogów formalnych narzucanych przez odbiorcę program magazynowy musi być przygotowany do obsługi kilku alternatywnych ścieżek obiegu asortymentu....
- Inwentaryzacja palet
Program Magazyn Palet generuje szereg raportów i zestawień pokazując salda ogółem i szczegółowo, pozwalając precyzyjnie rozliczać się z kontrahentami za palety. Rozliczanie można prowadzić także z przewoźnikami i ich kierowcami. Generowane raporty można w łatwy sposób eksportować do plików Excel (XLS) czy automatycznie wysyłać dokumenty rozliczeń mailem....
- System WMS w magazynie
Systemy zarządzania magazynem (WMS) stały się kluczowym elementem zarządzania magazynem i jego operacjami. Technologia ta pomaga zautomatyzować i usprawnić operacje magazynowe, zapewniając dokładne pobieranie i przechowywanie towarów, zmniejszając niepotrzebne koszty pracy i zwiększając wydajność operacyjną....