Magazynowanie tkanin, czyli towarów przechowywanych w zwojach, rolkach oraz balach.

Standardowy program do obsługi magazynu najczęściej nie jest w wystarczający sposób przystosowany do wsparcia indywidualnej specyfiki pracy każdej firmy. Tylko rozwiązania dedykowane są w stanie w pełni spełnić oczekiwania klienta. Chcąc sprostać tym realiom trzeba dysponować elastycznymi rozwiązaniami. Pozwalające korzystając z solidnej i sprawdzonej bazy przygotować oprogramowanie w stu procentach spełniające wymogi klienta.

Program magazynowy

Tkaniny meblowe – materiały obiciowe – wymagają wyjątkowej organizacji pracy magazynu. Magazynowanie tkanin meblowych to proces, z którym na co dzień mierzą się producenci i dystrybutorzy, nieustannie dążąc do jego ulepszania. Wytwórcy mebli oczekują nie tylko ciągłości i powtarzalności dostaw, ale także najwyższej jakości produktów. Tkaniny obiciowe muszą być bez uszczerbków, odkształceń i skaz. Kluczem do sukcesu jest ich odpowiednie przechowywanie.


WMS.net – Program, który można dostosować do potrzeb

Program Studio Magazyn posiada wiele sprawdzonych w działaniu konfiguracji dla różnych scenariuszy użytkowania.
Magazyny przechowujące towar w zwojach, rolkach czy balach rządzą się nieco zmienionymi procesami. Procesy te nie są powszechne w przypadku standardowych rozwiązań magazynowych. Ewidencja zasobów jest prowadzona na podwójnej płaszczyźnie, zarówno ilości nośników oraz długości materiałów na nich przechowywanych. Dodatkowo występuje szereg czynników, zależnych od typu towarów, które wymagają uwzględnienia podczas obiegu asortymentu.

Przechowywanie tkanin

Magazyny, w których przechowuje się tkaniny meblowe muszą być suche i przewiewne. Materiały powinny znajdować się z dala od źródła ciepła, a rulony składowane w pozycji poziomej do wysokości 2 m. Temperatura w magazynie nie powinna przekraczać 30°C. W praktyce bywa, że tkanina, która trafia do producentów mebli jest przesiąknięty zapachem stęchlizny, wygnieciony lub odkształcona. Aby unikać tego rodzaju problemów warto kontrolować sposoby i metody przechowywania tkanin u dostawcy.

magazyn tkanin
Rozmieszczenie towaru

Dla magazynu tkanin będą to np. informacje o identyfikatorze produkcyjnym pozwalające realizować zlecenia z jednakowych partii nie różniących się parametrami barw. Niezmiennie ważnym aspektem jest odpowiednie rozmieszczenie towaru na powierzchni magazynowej:

  • na płaszczyźnie poziomej – uwzględniając odległość od strefy kompletacji jak
  • na płaszczyźnie pionowej – poziom składowania. 

Decyzje o doborze obu tych parametrów na podstawie zmiennej rotacji danego towaru oraz aktualnie przechowywanych zapasach asortymentu automatycznie podejmuje system WMS. Aby maksymalnie upłynnić pracę system zleca również systematyczne uzupełnienie towarów rolkami ze stref o niższej dostępności. Sposób ten zapobiega, by żadne zlecenie nie spowodowało dłuższego przestoju np. ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznego wózka widłowego. Dzięki optymalnemu zarządzaniu powierzchnią realizacja zleceń przebiega sprawniej i możliwa jest obsługa większej ilości zleceń każdego dnia przy wykorzystaniu niezmienionych zasobów.

magazyn-tkanin
terminal
Obieg asortymentu zależny od odbiorcy

Mając na uwadze różnorodność odbiorców a co za tym idzie wielkości obsługiwanych zamówień oraz wymogów formalnych narzucanych przez odbiorcę program magazynowy musi być przygotowany do obsługi kilku alternatywnych ścieżek obiegu asortymentu. Takie możliwości zapewnia Studio Magazyn NET dostarczając procedury zarówno dla wydań detalicznych – kiedy pomijany jest np. etap pakowania towaru na palety wysyłkowe oraz dla wydań hurtowych wymagających dodatkowej dokumentacji.

magazyn tkanin
Zalety WMS.net

Prosta obsługa programu jest możliwa dzięki temu, że jest to aplikacja webowa, dostępna z poziomu przeglądarki internetowej. Program można więc uruchomić na dowolnym komputerze bądź urządzeniu mobilnym – zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet. Bogatą funkcjonalność dedykowaną magazynowi uzupełniają standardowe funkcje platformy takie jak np. zapis danych do plików Excel, automatyczna wysyłka raportów oraz powiadomień droga mailową. System dzięki instalacji na serwerze może udostępniać wybrane dane dla kontrahentów. Oprogramowanie daje również spore możliwości integracji z innymi systemami np. księgowymi, a sama instalacja nie wymaga posiadania serwera przez klienta, gdyż może ono działać w chmurze obliczeniowej.

zarządzanie magazynem” class=”wp-image-20578″/>
magazyn tkanin