EPAL
 został założony w 1991 r. i współpracuje z europejskimi spółkami Kolei nad utrzymaniem wysokiej jakości i standardów kontroli palet EUR. Tylko palety EUR dopuszczone jakościowo przez EPAL otrzymują znak jakości EPAL.

W związku ze zwiększeniem globalnej produkcji i obrotu palet EUR, Europejskie Stowarzyszenie palet EPAL podjęło decyzję o wprowadzeniu nowych typów palet, które wskazują na ochronę znaku towarowego EUR i EPAL spełniającego wszystkie wymagania jakościowe, które zostały nałożone na tradycyjne drewniane palet euro.

Globalne zmiany ekonomiczne zawsze stawiają logistykę przed nowymi wyzwaniami. W obliczu zarówno automatyzowania przepływu materiałów, jak i globalizacji obrotu towarowego, nośniki transportowe takie, jak palety EPAL muszą spełniać coraz to wyższe wymagania konstrukcyjne. Wymaga to jednocześnie ścisłej kontroli jakościowej. European Pallet Association (EPAL) gwarantuje najwyższe normy jakości palet EUR na całym świecie z niezależnym systemem kontroli i odbiorów. Palety drewniane są najczęściej stosowanymi paletami w przemyśle. Są to palety cechujące się dużą wytrzymałością i niską ceną.

System EPAL oparty jest na znormalizowanych paletach EUR o zapewnionej jakości. Na podstawie kryteriów wymiany podanych przez EPAL i UIC, strony wymiany uzgadniają między sobą najbardziej odpowiednie dla nich podstawy wymiany: „paleta za paletę”, rozliczanie palet na przyszłe należności lub podobne.

Certyfikowane palety EUR gwarantują płynny przepływ materiałów, w firmie i  – w logistyce, transporcie i magazynowaniu. Palety EUR wyprodukowane przez licencjonowanych producentów EPAL są pod ścisłą kontrolą jakościową i muszą  być regularnie sprawdzane dla Państwa bezpieczeństwa. Wszystkie skontrolowane przez EPAL palety płaskie są oznakowane klamrą kontroli jakości ze znakiem jakości EPAL. Wszystkie naprawione palety płaskie są certyfikowane gwoździem do oznaczania naprawy EPAL.

Klasyczne, drewniane palety euro w rozmiarach 800 x 1200 mm, w Europie osiągnęły szczyt możliwości produkcyjnych. W ramach międzynarodowej wymiany towarów pojawiają się pewne problemy w odniesieniu do towarów z USA, gdzie jest najczęściej używany rozmiar palety 48 x 40 cali (ok. 1219 x 1016 mm) lub z Azji, gdzie preferowanym zakresie wymiarów 1100 x 1100 mm. Ze względu na brak międzynarodowego standardu dla palet, które określają wielkość i jakość decyduje Europejskiego Stowarzyszenia palet EPAL, aby utworzyć nową paletę, która tłumiła by tę różnicę. Proponowane są nowe rodzaje palet, które oznaczone są nazwą EUR.

Rodzaje palet EUR:

  • EUR rozmiar palety 800 x 1200 mm
  • EUR 2 rozmiar palety 1200 x 1000 mm
  • EUR 3 rozmiar palety 1000 x 1200 mm
  • EUR 6 rozmiar palety 800 x 600 mm

Oprogramowanie dla palet
Na rynku oprogramowania dostępnych jest wiele różnych rozwiązań ułatwiających pracę związaną z obrotem paletami i ich rozliczaniem. Są to zwykle programy magazynowe lub produkcyjne, które mogą działać zwykle niezależnie od całego systemu ERP. Podczas rejestracji pracy program umożliwia ewidencję wykonanej ilości oraz typu i liczby palet.  Raportowane ilości przekazywane mogę być do działu handlowego lub księgowości.

Palety plastikowe są wykonane są wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej z tworzywa zwanego kopolimerem. Ważną zaletą palet plastikowych jest możliwość recyklingu. Wymiary palet plastikowych są często zbliżone do wymiarów tradycyjnych palet drewnianych takich jak palety euro. Palety plastikowe często zawierają odpowiednie atasty higieniczne i znajdują zastosowania w przedsiębiorstwach, gdzie takie atesty są niezbędne. Palety z tworzywa sztucznego cechują się większą wytrzymałością na różnego typu uszkodzenia mechaniczne, są także odporne na warunki atmosferyczne.

Palety drewniane są najcześciej stosowanymi paletami w przemyśle. Są to palety cechujące się dużą wytrzymałością i niską ceną. Ważną zaletą tych palet jest możliwość zmniejszenia kosztów zakupu takiej palety poprzez kupno palety używanej na rynku wtórnym bądź na skupie palet. Jest wiele rodzajów palet drewnianych. Najczęściej spotykane są palety euro oraz palety przemysłowe. Wiele firm używa również skrzyniopalety oraz specjalistyczne nadstawki paletowe. Palety nowe często są kupowane przez firmy, którym zależy na idealnej jakości palety. Nowe palety są wykonywane z naciskiem na jak najlepszą jakość przy zachowaniu dokładnie wszystkich, wymaganych przez klienta, wymiarów. Tego typu palety znajdą zastosowanie w przemyśle, gdzie palety umieszczane są na taśmach w maszynach, które wymagają precyzyjnych i stałych wymiarów każdej z palet. Palety używane są o wiele tańsze od nowych ich odpowiedników. Palety używanedealnie nadają się do wszelkiego typu przedsiębiorstw, gdzie nie jest wymagane aby palety miały odpowiednie atesty. Dodatkowo palety niestandardowe mogą się cechować często o wiele lepszymi właściwościami takimi jak podwyższona wytrzymałość, oraz zwiększone wymiary. Powtórny obieg palety oraz recykling palet dodatkowo jest przyjazny dla środowiska.